Miejsce

Czarnogóra  (ang. Montenegro) - maleńki kraj o powierzchni 13812 km², który zamieszkuje tylko  620 tysięcy mieszkańców. Jako niezależne państwo Czarnogóra powstała zaledwie 7 lat temu, po proklamowaniu niepodległości w wyniku referendum, na mocy którego nastąpiło oddzielenie Czarnogóry od Serbii, z którą tworzyła ona związek państwowy od 1992 r. po rozpadzie Jugosławii. 
Cała Czarnogóra leży w pasie klimatu podzwrotnikowego. Urozmaicona rzeźba terenu (z jednej strony Morze Adriatyckie i Jezioro Szkoderskie, z drugiej wysokie pasma górskie) sprawia, że na małym terytorium spotyka się bardzo różne krajobrazy, roślinność i warunki pogodowe. Czarnogóra jest niezwykle urokliwym miejscem, prawdziwym cudem natury, perłą Bałkanów, którą lord Byron określił najpiękniejszym połączeniem lądu i morza. Czarnogórcy żartują, że Bóg obdzielając narody ziemią zapomniał o nich i dopiero, gdy przypomnieli mu o sobie oddał im ostatni kawałek ziemi, który chciał zostawić sobie i dlatego ich kraj, choć maleńki, jest taki piękny. Wiele dobrego powiedzieć można również o jej mieszkańcach – otwartych, gościnnych i serdecznych, którzy sami opowiadają dowcipy o swojej powolności, twierdząc, że najważniejsze słowo to „polako”, które nie ma nic wspólnego z Polakami i znaczy „powoli”- bardzo potrzebne w miejscowym klimacie, zwłaszcza w lecie, gdy temperatura przekracza +40.      
Czarnogóra graniczy z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i Albanią . Długość granic lądowych wynosi 614 km, a linii brzegowej 293,5 km. Największe miasta to Podgorica (stolica kraju), Nikšić, Bar, Budva, Bijelo Polje, Herceg Novi, Pljevlja, Berane i Cetynje (stara stolica Czarnogóry).    Językiem urzędowym jest język czarnogórski, ale status języków oficjalnych posiadają również serbski, chorwacki, albański i bośniacki. Alfabety łacińskie i cyrylica są równoprawne. Obowiązującą walutą jest euro, mimo, że Czarnogóra nie należy do strefy euro.
Znajdujący się w procesie transformacji kraj w wielu aspektach przypomina Polskę sprzed ćwierćwiecza i ma wiele do zrobienia, ale czyni znaczące postępy na swej drodze do Unii Europejskiej, z którą w czerwcu 2012 roku rozpoczął negocjacje akcesyjne. Kryzys ekonomiczny nie ułatwia tych procesów, ale kraj ma znaczący potencjał i należy przypuszczać, że umiejętne jego wykorzystanie sprawi, że w ciągu najbliższych lat znacznie poprawi się sytuacja gospodarcza i poziom życia mieszkańców. 
Wspierając proeuropejskie aspiracje Czarnogóry w sferze politycznej, nie powinniśmy tracić jej z pola naszego ekonomicznego zainteresowania i zdecydowanie zaktywizować współpracę gospodarczą, która dotychczas pozostaje na niesatysfakcjonującym poziomie. Teraz jest na to czas. Czarnogórą interesuje się wielu zagranicznych inwestorów z całego świata. Jest tu miejsce nie tylko dla potentatów, ale także, a może głównie, dla małego i średniego biznesu. 
Mamy nadzieję, że Forum pozwoli bliżej zapoznać się z tymi możliwościami.

Podgorica, stolica Czarnogóry (dawny Titograd), liczy ok. 150 tys. mieszkańców. Miasto, prawie kompletnie zniszczone podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1979 roku, potem zaniedbane i chaotycznie zabudowywane, odkąd zostało stolicą nowego państwa szybko odrabia zaległości  i widocznie poprawia swój wygląd. W mieście powstaje coraz więcej  nowych, ciekawych architektonicznie obiektów – osiedli mieszkaniowych, biurowców i hoteli.  Wielkość miasta sprawia, że nigdzie nie jest daleko, łatwo się po nim poruszać, na ulicach nie ma korków. Komunikacja miejska jest słaba, ale za to tanie, łatwo dostępne taksówki.Forum odbędzie się w hotelu „Ramada” (www.ramadapodgorica.me), który oferuje specjalną stawkę dla uczestników Forum. Oczywiście uczestnicy skorzystać mogą z innych hoteli i dojeżdżać na koszt własny do hotelu „Ramada”. Transport, który oferować będziemy uczestnikom na dojazd na koncert i kolację będzie również z i do hotelu „Ramada”.

Przyjazdu uczestników spodziewamy się w dniu 24.10.2013, co nie oznacza, że uczestnicy nie mogą przyjechać wcześniej na własne życzenie. Najdogodniejszym połączeniem samolotowym jest poranny lot Austrian Airlines z Warszawy do Podgoricy przez Wiedeń (przylot do Podgoricy ok. godz.14.30, wylot z powrotem do Warszawy o godz.15.00). Na dojazd samochodem z Polski trzeba liczyć ok. 20-22 godzin (jadąc bez przerwy), a z noclegiem po drodze trzeba liczyć 2 dni. Uczestnikom, którzy przylecą lotem z Warszawy via Wiedeń w dniu 24 października zapewnimy bezpłatny transport do hotelu „Ramada”.

Hotel RAMADA:  http://www.ramadapodgorica.me/
Jest jednym z najlepszych hoteli w Podgoricy, nowym obiektem o wysokim standardzie, położonym blisko ścisłego centrum niewielkiej stolicy. Zaoferowane uczestnikom naszego Forum warunki uwzględniają specjalną zniżkę. Chcąc ją uzyskać należy przy rezerwacji poinformować, że jest się uczestnikiem Forum Gospodarczego Polska-Czarnogóra (Economic Forum Poland-Montenegro).

Na takiej zasadzie rezerwacji dokonać można telefonicznie, e-mailem lub faxem.  Niestety uwzględnienie specjalnej zniżki nie jest możliwe przy rezerwacji on-line!   

Rezerwacji należy dokonać:
Telefonicznie pod numerem:  +382 20 622 623  
Faxem pod numerem: +382 20 625 040
E-mailem na adres: reservation@ramadapodgorica.me 
Doradcą w sprawie rezerwacji  jest pani  Ana Mitrovic. 


Hotel Ramada Podgorica
Blv. Save Kovačevića 74
81000 Podgorica
Montenegro
Tel: +382 20 622 623
http://www.ramadapodgorica.me/


Publikacje - Prezentacje

Why Poland
download
Investing in Poland 2013
download
Facts about Poland: Everything you wanted to know about Poland but were afraid to ask
download
Poland’s New Golden Age
download
11 Reasons To Invest In Montenegro
download
111 Frequently Ask Question
download
Montenegro - Your Partner
download
Montenegro  - Country Report 2011
download

The Report Poland 2013
download
Poland - An Attractive Business Partner
download
Poland compared to the EU-27 in 2012
download
Foreign trade in 2012
download
Polish foreign direct investments
download
Natural gas imports
download