Aktualności


Dni Polskie, które odbywały się 24-27 października 2013 r. W Czarnogórze były wydarzeniem dużego formatu, bogatym programowo i bezprecedensowym w historii dwustronnych relacji polsko-czarnogórskich.  


W przeddzień odbyła się w Ambasadzie konferencja prasowa.
Pierwszy dzień poświęcony był kwestiom szkoleniowo -naukowym. Odbyło się seminarium szkoleniowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej dla administracji czarnogórskiego sektora rolnego. Uczestników powitali Ambasador RP w Czarnogórze Grażyna Sikorska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czarnogóry Petar Ivanović i Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski Zofia Szalczyk. Polscy eksperci przeprowadzili cykl wykładów z zakresu  dostosowania rolnictwa do wymogów UE, przygotowania do wdrażania programów pomocowych ze środkówUE oraz implementacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej. Wykłady wzbudziły duże zainteresowanie i wywołały ożywioną dyskusję uczestników. W tym samym dniu wizytę na Uniwersytecie Czarnogórskim złożyła delegacja Uniwersytetu Warszawskiego, której przewodniczył Prorektor profesor Alojzy Nowak.

Dzień Polski na Uniwersytecie Czarnogórskim został uroczyście otwarty przez Ambasador G.Sikorską oraz Rektora Uniwersytetu prof. dr Predrag Miranović.
Gościnne wykłady wygłosili profesor A.Nowak oraz profesor Piotr Dyczek, Dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy południowo – wschodniej UW, od kilkunastu lat kierujący pracami archeologicznymi w czarnogórskim Risan.
Wizycie delegacji UW towarzyszyła wystawa o pracy i odkryciach polskich archeologów w Risan oraz prezentacja albumu ”Królewskie Rhizon – antyczna perła Czarnogóry” wydanego wspólnie przez Ambasadę RP oraz Uniwersytet Warszawski z okazji Dni Polskich w Czarnogórze.  
 
Wizyta oficjalna Pani Beaty Stelmach – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozpoczęła się w dniu 24.10.2013 wizytą w starej stolicy Czarnogóry - Cetinje, gdzie pani Minister spotkała się merem miasta Aleksandrem Bogdanovicem, Wicepremierem i Ministrem Spraw Zagranicznych panem Igorem Luksićem oraz Ministrem Kultury Branislavem Mićunovićem. Minister miała okazję zapoznać się z planami powstania Centrum kulturalno-naukowo-badawczo-przemysłowego, któremu patronuje słynna Marina Abramović. Kolejnym punktem programu wizyty było przekazanie przez panią Minister grantu rządu polskiego w postaci sprzętu specjalistycznego o wartości 11 860 euro dla Akademii Sztuk Pięknych w Cetinje, której siedziba i wyposażenie spłonęły w zeszłorocznym  pożarze. Dar pozwoli na wznowienie wielu zajęć ze studentami Akademii. Jest to już trzeci grant realizowany w Czarnogórze - poprzednimi beneficjentami był dom opieki dla starców i ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci niepełnosprawnych.  

Wieczorem 24.10 Pani Minister Stelmach dokonała oficjalnej inauguracji Dni Polskich na koncercie otwierającym nowy sezon muzyczny w Teatrze Narodowym w Podgoricy.
Z czarnogórską orkiestrą symfoniczną wystąpił wybitny polski pianista młodej generacji p. Przemysław Witek, laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych.


Polskie przedsiębiorstwa dojrzewają do przejęć

W artykule z 27 września br. brytyjski Reuters pisze o tym, że coraz więcej polskich firm jest gotowych do międzynarodowej ekspansji. Oprócz KGHM, który za 3 miliardy dolarów przejął kanadyjską Quadra FNX, opisane są plany rozwoju takich firm jak: PKO BP, PZU, Asseco, Inglot, Solaris czy warszawska Giełda, które planują przejęcia w najbliższym czasie. Jako przyczyny tego trendu wskazuje się dobrą sytuację gospodarczą kraju, posiadanie istotnych aktywów zdobytych na dużym wewnętrznym rynku zbytu, innowacyjną gospodarkę oraz dojrzałość w zarządzaniu firmą.

http://www.reuters.com/article/2013/09/27/eeurope-invesmtent-poland-idUSL5N0HN10S20130927
 Polska wkracza w złoty wiek: z peryferii przesuwa się do centrum Europy (publikacja)

Publikacja pomaga wypełnić lukę dotyczącą długookresowej historii gospodarczej Polski, pokazuje nowe spojrzenie na debatę o przyszłości gospodarczej kraju, skupiając się na wyjątkowym wzroście gospodarczym po przemianach ustrojowych, oraz krytycznie analizuje długoterminowe prognozy wzrostu dla Polski. Tekst stawia tezę, że Polska ma za sobą najlepsze 20 lat w swojej historii gospodarczej, rosnąc najszybciej pośród wszystkich gospodarek europejskich i stając się jednym ze światowych liderów wzrostu. Do roku 2013 Polska osiągnęła poziom przychodu, jakości życia oraz zadowolenia w porównaniu do krajów Europy Zachodniej w stosunku nieodnotowanym wcześniej w jej historii. Uważa się, że Polska będzie nadal zmniejszać różnice między poziomem życia w zachodniej Europie, przesuwając się na stałe z peryferii Europy, gdzie umieszczano ją przez stulecia, do ścisłego ekonomicznego centrum kontynentu. Dwudziesty pierwszy wiek zapowiada się jako nowy złoty wiek, dla Polski, dlatego warto jest prześledzić w jaki sposób kraj osiągnął tak efektywny model wzrostu, i jakie mogą być skutki jego awansu dla przyszłości Europy.


Atrakcyjna wycieczka dla uczestników Forum Gospodarczego! 


Poznaj uroki Czarnogóry w jeden dzień. 
Firma Kings Travel oferuje specjalną, jednodniową wycieczkę (27 października) po Czarnogórze tylko dla uczestników Forum Gospodarczego. Będzie to wspaniała okazja aby zwiedzić najciekawsze zakątki Czarnogóry. Autokar zawiezie chętnych w góry do starej stolicy Cetinje, potem zjedzie w dół do przepięknej zatoki Kotoru, a wycieczkę zakończy postojem w nadmorskim miasteczku Budwie. W cenę wycieczki wliczona jest obiadokolacja w dwóch wariantach do wyboru - mięsnym lub rybnym. Bardzo prosimy osoby zainteresowane o jak najszybsze zgłaszanie swojego uczestnictwa. W Państwa interesie jest szybka oraz liczna reakcja na naszą propozycję, ponieważ cena wycieczki zależy od liczby zgłoszonych osób (30-35 euro).

Wszystkie zgłoszenia oraz ewentualne pytania prosimy kierować na poniższy adres e-mailowy:
kamila.sosnowska@msz.gov.plUdział w Forum Gospodarczym oraz Dniach Polskich w Czarnogórze zapowiedziała delegacja z Województwa Podkarpackiego. Uczestnictwo w wydarzeniach zaplanowanych w dniach 24-27 października w Podgoricy umożliwi wielowymiarową prezentację tego regionu, pozwoli na nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami czarnogórskich władz samorządowych i przedsiębiorcami oraz może stać się impulsem do nawiązania współpracy z czarnogórskimi partnerami.
Przeprowadzenie działań promocyjnych polegać będzie na organizacji stoiska promocyjnego z materiałami reklamowymi o Województwie, jak również udział przedstawicieli podkarpackich firm zainteresowanych wymianą gospodarczą  z firmami z  rynku czarnogórskiego. W Wiedniu zaprezentowano potencjał energetyczny Czarnogóry

Rząd Czarnogóry ogłosił przetarg na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży Czarnogóry, przez co kraj ten stał się pierwszym na Bałkanach, który zaangażował się w tego typu projekt – powiedział minister finansów Vladimir Kavarić przedstawiając potencjał energetyczny Czarnogóry na „Wiedeńskim Forum  Ekonomicznym – poznajcie Czarnogórę”.

Oprócz przetargu na ropę i gaz, minister gospodarki przedstawił austriackim przedsiębiorcom także projekty z zakresu energetyki wodnej. Oprócz wielkich projektów, minister Kavarić specjalną uwagę poświęcił przetargowi na koncesje dla małych elektrowni wodnych, który potrwa do 18. listopada, co szczególnie zainteresowało austriackich inwestorów. 

Duże zainteresowanie wzbudził także aktualnie realizowany projekt drugiego bloku TE Pljevlja, w przypadku którego terminem dostarczania ofert jest 31 październik – ogłosił minister Kavarić. Przypomniał także, iż Czarnogóra  jest otwarta na inwestycje we wszystkich obszarach energii odnawialnej –  energetyki słonecznej, wiatrowej i in.
 
„Wyjątkową atrakcyjność naszego kraju dla inwestowania w sektor energetyczny daje projekt podwodnego kabla łączącego Czarnogórę z Włochami, dzięki czemu inwestycje nie tylko w Czarnogórze, ale także  i w regionie zyskują dostęp do rynku UE – oświadczył minister Kavarić na konferencji.

Jako obszary otwarte na inwestycje, poprzez projekt specjalnych stref ekonomicznych na terenach odpowiednio przygotowanych infrastrukturalnie wraz z preferencjami i ułatwieniami dla przedsiębiorców zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym, minister Kavarić reklamował strefy biznesowe w Berane, Kolašinie, Nikšiciu, Cetinju i Ulcinju. 

Czarnogórskiej delegacji na forum w Wiedniu  przewodniczy wiceminister ds. polityki gospodarczej i systemu finansowego Vujica Lazović; w składzie delegacji byli także minister turystyki i zrównoważonego rozwoju Branimir Gvozdenović, prezes Banku Centralnego Czarnogóry Milojica Dakić i prezes Czarnogórskiej Izby Gospodarczej Velimir Mijušković.

Konferencja została zorganizowana we współpracy z Wiedeńskim Forum Ekonomicznym i ma na celu zaprezentowanie Czarnogóry austriackim kręgom gospodarczym i politycznym, ze szczególnym naciskiem na jej potencjał inwestycyjny i ekonomiczny. W trzech sesjach tematycznych („Przegląd czarnogórskiej gospodarki – szansa dla inwestorów”, „Klimat biznesowy i inwestycyjny – inwestycyjne możliwości w Czarnogórze” oraz „Doświadczenia zagranicznych inwestorów i organizacja w Czarnogórze”) przedstawiono możliwości inwestycyjne w sektorach energetycznym, turystyce i rolnictwie. 

7 października 2013

http://portalanalitika.me/ekonomija/vijesti/118246-be-predstavljeni-energetski-potencijali-crne-gorePolska wyda 10 miliardów Euro na innowacje

W celu wyrównania różnic pomiędzy Polską a innymi członkami UE, Polska chce przeznaczyć znaczną część unijnych funduszy rozwojowych na innowację.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce przeznaczyć 10 mld EUR dla firm, które współpracują z uniwersytetami w tworzeniu innowacyjnych produktów wysokiej technologii.

 

http://www.wbj.pl/article-63932-poland-will-spend-836410-billion-on-innovation-bienkowska.html
Ambasada RP w Czarnogórze ma przyjemność poinformować, że swój udział w Forum Gospodarczym Polska – Czarnogóra potwierdził Pan Andrzej Zarajczyk – Prezes Polsko-Bałkańskiej Izby Handlowej. Polsko- Bałkańska Izba Handlowa jest stowarzyszeniem podmiotów prawnych i osób fizycznych z ponad 50 letnią tradycją. Misja stowarzyszenia i obszary działania to:
wspieranie współpracy gospodarczej, przemysłowej i naukowo-technicznej między Polską a krajami: Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Bułgarią, Chorwacją, Czarnogórą, Macedonią, Rumunią, Serbią oraz Słowenią;
promowanie polskiego eksportu, współorganizowanie wystaw, ekspozycji na targach, misji gospodarczych, spotkań przedsiębiorców;
współpraca z Izbami Gospodarczymi – monitorowanie procesów legislacyjnych, stopnia integracji europejskiej, klimatów inwestycyjnych;
konsultacje i pomoc przedsiębiorcom.Boom turystyczny w Porto Montenegro

Porto Montenegro w tym roku odwiedziło około 780 000 turystów, a wpłynęło 1680 jachtów. Dla porównania, w tym samym okresie w roku ubiegłym do mariny wpłynęło 744 jachtów. Jachty przebywały w porcie średnio 33 dni, a najdłuższy zakotwiczony jacht EOS miał 93 metrów długości. Wszystkie te wydarzenia przyciągnęły znaczne zainteresowanie mediów krajowych i zagranicznych, o Porto Montenegro i Czarnogórze pisały znakomite czasopisma - z Chin i Tajwanu, poprzez Europe centralną, do Ameryki - powiedział dla portalu „Analitika” Predrag Jelušić, sekretarz stanu w Ministerstwie rozwoju zrównoważonego i turystyki.

Że liczba turystów w tym roku była wyższa niż w 2012 r., potwierdza ilości wody, którą w tym roku dla całego wybrzeża Czarnogóry nieprzerwanie zapewniał „Regionalni vodovod”. Turystów będzie jeszcze więcej, ponieważ w trakcie są rozmowy z dwoma niskobudżetowymi przewoźnikami lotniczymi, którzy powinni przyprowadzić więcej turystów z krajów Europy Środkowej i Zachodniej oraz Skandynawii, dodał Predrag Jelušić, z Ministerstwa Rozwoju 
Zrównoważonego i Turystyki.
http://www.portalanalitika.me/ekonomija/tema/116911-porto-montenegro-ove-godine-posjetilo-780000-turistaMinisterstwo Gospodarki RP zamieściło na swoich stronach internetowych informację promującą Dni Polskie i Forum Gospodarcze Polska Czarnogóra:
http://www.mg.gov.pl/node/19119

Zapraszamy na „Dni Polskie” i Forum Gospodarcze Polska-Czarnogóra

Ministerstwo Gospodarki oraz Ambasada RP w Czarnogórze zapraszają do udziału w „Dniach Polskich” oraz Forum Gospodarczym Polska-Czarnogóra.
Wydarzenia te odbędą się 24 - 27 października 2013 r. w Podgoricy.

Podczas Forum Gospodarczego, które odbędzie się 25 października 2013 r., przedsiębiorcy będą mieli okazję zapoznać się z ofertą biznesową firm zarówno z Polski, jak i Czarnogóry.
Partnerem spotkania jest Krajowa Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza Czarnogóry oraz Polsko-Bałkańska Izba Handlowa.

Serdecznie zapraszamyPolska gospodarka została okrzyknięta jako "fenomenalna" przez Standard & Poor`s, Citibank i analityków podczas Konferencji Gospodarczej organizowanej przez Kosciuszko Foundation (30/09/2013).

Na konferencji Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podkreślił że, polska gospodarka zawdzięcza swoją elastyczność zbilansowanemu i mniej ryzykownemu podejściu. Dzięki temu  może przyciągać zagraniczny kapitał a eksport polski wzrasta najszybciej ze wszystkich krajów regionu.

Podczas panelu dyskusyjnego Prezes S&P Douglas Peterson stwierdził, że Polska jest dynamicznym, rozwijającym się krajem i fenomenem jest to, że uniknęła recesji.

Paul Fogo z Amerykańskiej Izby Handlowej powiedział, że Polska to świetna furtka do Unii Europejskiej i dlatego coraz więcej amerykańskich firm działa w Polsce.

http://www.sacbee.com/2013/09/30/5781975/polands-economy-hailed-as-a-phenomenon.htmlJasne światło świeci nad Polską, która z kraju będącego europejskim zapleczem zmienia się w tygrysa.

 Jest taki stary żart, w którym pyta się, ile Polaków potrzeba żeby wkręcić żarówkę. Stracił on swoją aktualność po tym, jak polski elektryk Lech Wałęsa wyłączył system komunistyczny i pomógł rozmontować Związek Radziecki. Dzisiaj Polska jest potentatem w produkcji żarówek, a krajowa gospodarka rozwija się w rekordowym tempie w porównaniu do swoich sąsiadów.
W tym miesiącu będzie miała miejsce 20 rocznica wycofania się armii radzieckiej z terenu Polski. Od tego czasu, Polska przeistoczyła się z kraju będącego na komunistycznym zapleczu w kraj, o którym w zeszłym roku niemiecki "Der Spiegel" pisał: "Cud obok nas, Polska zostaje centralą Europy Środkowej"
Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który uniknął recesji od początku globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku. Kiedyś polscy robotnicy emigrowali żeby znaleźć pracę w fabrykach. Dzisiaj to fabryki przenosi się tam, gdzie są polscy robotnicy. Tego lata FabrizioPedroni zamknął swoją fabrykę we Włoszech, spakował swoje maszyny służące do produkcji komponentów elektrycznych i wysłał je Polski, gdzie pracownicy znajdują się wyżej w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego dotyczącego kosztów pracy i produktywności.
W zeszłym miesiącu Arvato, który świadczy usługi finansowe i konsultingowe dla Google i Microsoftu przeniósł 140 miejsc pracy z Irlandii do Polski. Dell Computer przeniósł swoją fabrykę z Irlandii do Polski w 2009, a Esplex wykonawca dla producenta komputerów Acer zamknął centra logistyczne we Francji i Anglii i przeniósł te etaty do Polski. Cadbury, Schweppes, potentat rynku herbaty Twinnings i Electrolux, to niektóre z firm które przeniosły miejsca pracy do Polski. W zeszłym roku Credit Suisse przeniósł do Polski stanowiska informatyczne.
(..)
Oczywiście, nie wszystko w kraju można przyjąć z takim optymizmem, a niektóre działania polskiego rządu mogą budzić kontrowersje,  tak jak ostatnia decyzja o nacjonalizacji połowy funduszy emerytalnych. Steve Forbes krytykował Polskę za ten ruch, który "narusza zdumiewający  rozwój, jaki jest udziałem Polski".
Inwestorzy na Warszawskiej Giełdzie (WIG) mieli podobne odczucia i kiedy rząd ogłosił ten plan 5 września indeks spadł w ciągu jednego dnia o 6.2%. Ale było to tylko jednorazowe załamanie, które szybko zamieniło się na wzrost większy niż przed załamaniem, a WIG jest dzisiaj 14,8% wyżej niż przed rokiem.
(.)
To, że Polska, która była linią frontu pomiędzy NATO i Paktem Warszawskim stała się wyspą stabilności w centrum Europy, to zdumiewający fenomen.

Alex Storożynski https://twitter.com/AlexStorozynskiWedług badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Uniwersytetu Oxford, polskie firmy coraz chętniej i częściej stawiają na ekspansję zagraniczną jako najważniejszy cel zapewnienia zysku. Jak podaje badanie, za 3 lata 50% polskich firm będzie obecnych na zagranicznych rynkach, a co piąte przedsiębiorstwo będzie mogło się pochwalić że jego zagraniczne inwestycje stanowią 40% przychodów.  

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych poinformowała, że inwestorzy, którzy zdecydowali się zainwestować w Polsce są w większości zadowoleni z tego wyboru i zamierzają rozwijać działalność w naszym kraju, reinwestując osiągnięte tu zyski. PAIiIZ deklaruje, że będą mogli liczyć na coraz większe wsparcie w swojej działalności, gdyż Agencja stawia na wzmocnienie opieki poinwestycyjnej - oświadczyła Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych. Wymiana handlowa między Czarnogórą a Polską

Całkowita wymiana handlowa między Czarnogórą a Polską za okres siedem miesięcy 2013 r. wyniosła 11,9 mln euro co stanowi 1% całkowitej wartości obrotów handlowych Czarnogóry. Wartość exportu wyniosła 3,1 mln euro a w porównaniu do okresu analogicznego w 2012 r. wzrósł on o 9,7%. Import odnotował wzrost o 29,0% i wyniósł 8,8 mln euro...

Wymiana handlowa między Czarnogórą a Polską  (mln.euro) 
List Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Czarnogóry do przedsiębiorców Czarnogóry:

Drodzy przedsiębiorcy,

Izba Gospodarcza Czarnogóry jako partner Polskiej Izby Handlowej oraz Ambasady RP w naszym kraju w związku z organizacją Dni Polskich, ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Forum Gospodarczym, który jest integralną częścią tego wydarzenia.

Precyzyjnie zaprojektowany program imprezy daje możliwość lepszego zapoznania się z kulturą tego przyjaznego kraju, jego gospodarką, i z pewnością będzie okazją do rozmów biznesowych między zainteresowanymi firmami obu krajów.

Polska już od dawna jest członkiem Unii Europejskiej, co jest także i naszym zaangażowaniem i znajdujemy się właśnie na etapie intensywnych negocjacji członkowskich. Sposób, w jaki Polska prowadziła negocjacje, zmieniała swoją gospodarkę i korzystała z benefitów programów przedakcesyjnych, mogą być dla nas dobrym przykładem. Ponadto, struktura gospodarcza obu państw jest taka, że daje okazję do wzmocnienia współpracy, jeśli chodzi o stosunki handlowe oraz inwestycje, zarówno jak i transfer wiedzy w wielu dziedzinach.

Forum biznesowe pozwoli na kontynuację rozmów rozpoczętych rok temu w Warszawie, na podsumowanie co od tej pory zostało zrealizowano i omówienie przyszłej współpracy, co na pewno stanowi wielką okazję do nowych spotkań i nawiązania współpracy biznesowej. 

Wierzę, że państwo rozpoznacie w tym i swój interes biznesowy, jak być uczestnikiem Forum Biznesu.

Z poważaniem,                                                                                                         

PREZES                                                                                                      
Velimir Mijuszković
Mamy przyjemność poinformować, że prezydent miasta Podgoricy pan  Miomir Mugośa podczas spotkania z Ambasador Grażyną Sikorską zadeklarował swoje pełne poparcie i współpracę przy organizacji Dni Polskich w stolicy Czarnogóry.Mamy dobrą wiadomość, że największy producent czarnogórskiego wina – firma „Plantaże” – będzie sponsorem Forum Gospodarczego.  Dzięki temu uczestnicy Forum będą mieli okazję degustować produkty firmy podczas kolacji, którą wydaje Ambasador RP w Czarnogórze.Swoimi doświadczeniami podzieli się z uczestnikami Forum największy polski inwestor w Czarnogórze  - grupa ZGH „Bolesław” właściciel kopalni cynku i ołowiu w miejscowości  Pljevlja. Spółka będzie partnerem i sponsorem Forum. Krajowa Izba Gospodarcza zamieściła na swoich stronach  internetowych oraz w intranecie informację promującą  Dni Polskie i Forum Gospodarcze Polska Czarnogóra.
Forum Gospodarcze Polska - Czarnogóra zostało objęte patronatem polskiej Krajowej Izby Gospodarczej, Izby Gospodarczej Czarnogóry i Polsko-Bałkańskiej Izby Handlowej.Naszymi partnerami  i sponsorami Forum są:  Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, IMPEXMETAL S.A – członek Grupy Boryszew, GRADIR MONTENEGRO S.A - Kopalnia ołowiu i cynku Pljevlja – członek Grupy ZGH BOLESŁAW.      W dniach 2 – 5 września wizytę studyjną w Polsce złożą przedstawiciele mediów czarnogórskich, którzy przed Forum Gospodarczym Polska – Czarnogóra będą mieli okazję zapoznać się z polską gospodarką, wykorzystywaniem funduszy unijnych, funkcjonowaniem specjalnych stref ekonomicznych i wspieraniem przedsiębiorczości. Dziennikarze odwiedzą Warszawę i Kraków, spotkają się z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polsko-Bałkańskiej Izby Handlowej  oraz przedstawicielami biznesu. Po powrocie swoje wrażenia przedstawią na łamach czarnogórskich dzienników „Vijesti”, „Pobjeda” i „Dnevne Novine” , w których pracują.   W dniu 24 października, w ramach Dni Polskich w Czarnogórze, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej organizuje dla ekspertów  administracji czarnogórskiej z sektora rolnictwa i rozwoju wsi  seminarium na temat wspólnej polityki rolnej. Celem seminarium jest przekazanie polskich doświadczeń z zakresu transformacji rolnictwa, przekazanie wiedzy nt. budowy systemu instytucjonalnego niezbędnego do wdrażania programów rozwoju obszarów wiejskich oraz rozwój polsko-czarnogórskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. Spodziewana jest wizyta polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wraz ze swym czarnogórskim odpowiednikiem uroczyście otworzy seminarium.       Według badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Uniwersytetu Oxford, polskie firmy coraz chętniej i częściej stawiają na ekspansję zagraniczną jako najważniejszy cel zapewnienia zysku. Jak podaje badanie, za 3 lata 50% polskich firm będzie obecnych na zagranicznych rynkach, a co piąte przedsiębiorstwo będzie mogło się pochwalić, że jego zagraniczne inwestycje stanowią 40% przychodów. 
Publikacje - Prezentacje

Why Poland
download
Investing in Poland 2013
download
Facts about Poland: Everything you wanted to know about Poland but were afraid to ask
download
Poland’s New Golden Age
download
11 Reasons To Invest In Montenegro
download
111 Frequently Ask Question
download
Montenegro - Your Partner
download
Montenegro  - Country Report 2011
download

The Report Poland 2013
download
Poland - An Attractive Business Partner
download
Poland compared to the EU-27 in 2012
download
Foreign trade in 2012
download
Polish foreign direct investments
download
Natural gas imports
download