O forum
W dniu 25 października odbyło się Forum Gospodarcze Polska – Czarnogóra

Gośćmi Forum byli polscy wiceministrowie: spraw zagranicznych - Beata Stelmach, gospodarki - Andrzej Dycha oraz rolnictwa i rozwoju wsi - Zofia Szalczyk, wiceprezesi Izb Gospodarczych Polski i Czarnogóry - M.Kłoczko i V.Savelić oraz A.Zarajczyk - Prezes Polsko-Bałkańskiej Izby Handlowej. W Forum wzięło udział ok.70 firm polskich i czarnogórskich, których przedstawiciele mieli okazję nawiązania bezpośrednich kontaktów w ramach B2B forum. Przedstawiciele Ministerstw Gospodarki Polski i Czarnogóry V.Kavarić i A.Dycha podpisali porozumienie o współpracy resortowej. 

Wieczorem Ambasador RP w Czarnogórze Grażyna Sikorska zaprosiła uczestników Forum Gospodarczego na uroczysty bankiet połączony z degustacją wina w największej czarnogórskiej winiarni Plantaże. Gościem honorowym bankietu był Wicepremier i Minister Spraw Zagranicznych Czarnogóry Igor Luksić. Atrakcją wieczoru był wspaniały występ polskiego jazz bandu.

26 października był Polskim Dniem dla mieszkańców Podgoricy - rozpoczął się uroczystym przemarszem orkiestry dętej z Grodziska Mazowieckiego przez deptak w centrum Podgoricy i występem na Rynku Swobody, a kontynuowany był w największym centrum handlowym stolicy -Delta City, gdzie na gości czekało wiele polskich atrakcji. Na olbrzymim telebimie pokazywane były zdjęcia z Polski, grał zespół jazzowy i orkiestra dęta.
Zaprezentowana została wystawa o pracy i odkryciach polskich archeologów w Risan i wystawa prac konkursowych, "Polska w oczach czarnogórskich uczniów". 
Wręczono nagrody laureatom tego konkursu, który został z inicjatywy Ambasady przeprowadzony we wszystkich czarnogórskich szkołach, autorzy 3  najlepszych, spośród 333 nadesłanych, prac otrzymali I-pady firmy Apple ufundowane przez firmę URSUS.

Odwiedzający Delta City mieli okazję degustować polskie przysmaki przygotowane przez polskie firmy oraz przez panie ze Stowarzyszenia Polaków Zamieszkały w Czarnogórze, które zorganizowały także wspaniały kącik zabaw dla dzieci. 
Prezentowali się m.in.
Agencja Rynku Rolnego, Województwo Podkarpackie i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, gmina Grodzisk Mazowiecki, Architecture_pl, Uniwersytet Warszawski z albumem "Królewski Rhizon - perła antycznej Czarnogóry". 
Na stoiskach promocyjnych dostępny był szeroki wybór materiałów informacyjnych o Polsce, polskich książek, łącznie z przetłumaczonymi  z inicjatywy Ambasady na język czarnogórski dziełami najznakomitszych polskich poetów.
27 października był Dniem Polskim w Danilovgradzie, gdzie gościła delegacja gminy Grodzisk Mazowiecki na czele z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, której wielki wkład przyczynił się do znaczącego wzbogacenia oferty programowej Dni Polskich w Czarnogórze dzięki wspaniałym występom orkiestry dętej i jazz bandu.

Wiceministrowie gospodarki oraz rolnictwa i rozwoju wsi zrealizowali indywidualne programy oficjalne ze swoimi czarnogórskimi odpowiednikami. 


Publikacje - Prezentacje

Why Poland
download
Investing in Poland 2013
download
Facts about Poland: Everything you wanted to know about Poland but were afraid to ask
download
Poland’s New Golden Age
download
11 Reasons To Invest In Montenegro
download
111 Frequently Ask Question
download
Montenegro - Your Partner
download
Montenegro  - Country Report 2011
download

The Report Poland 2013
download
Poland - An Attractive Business Partner
download
Poland compared to the EU-27 in 2012
download
Foreign trade in 2012
download
Polish foreign direct investments
download
Natural gas imports
download